Haber Detayı
26 Eylül 2019 - Perşembe 11:58 Bu haber 707 kez okundu
 
28 Eylül Dünya Kuduz Günü
- Haberi
28 Eylül Dünya Kuduz Günü

Kuduz Nedir?
Hayvanlardan insanlara bulaşan ve ölümle sonuçlanan bir hastalıktır.
91 oranında köpeklerden bulaşmaktadır.
Nasıl Bulaşır?
Köpek, kedi, sığır, koyun, keçi, at, eşek gibi evcil hayvanlarla; kurt, tilki, çakal, domuz, ayı, sansar, kokarca, gelincik gibi yabani hayvanların kuduza yakalanma ihtimali bulunmaktadır.
Kuduza yakalanma ihtimali olan bu hayvanlardan birinin;
Isırması, tırmalaması, Kuduz hayvanın salyasının sıyrık veya çatlak deriye, göz ağız veya buruna etmesi, Kuduz hayvanın etinin ve sütünün çiğ olarak tüketilmesi, ile insana kuduz bulaşabilir.
Belirtileri Nelerdir?
Kuduz riskli temasa maruz kaldıktan sonra kuluçka süresi çok değişken olmakla beraber ortalama 3-8 hafta içinde hastada;
Halsizlik, iştahsızlık, başağrısı, kırıklık, ateş bulantı, Yara bölgesinde ağrı,hassasiyet,duyukaybı,kaşıntı, Kişide huy değişikliği,konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, Görsel ve koku hassasiyetti, Hastalığın daha sonraki döneminde halüsinasyonlar, oryantasyon ve davranış bozuklukları, ışıktan ve sudan korkma, vücutta kasılmalar meydana gelir. Hastalığın ileriki aşamasında kişi komaya girer ve ölür.
KORUNMA
Kuduz, klinik belirtileri geliştikten sonra geri dönüşü söz konusu olmayan ve ölümle sonuçlanan, ancak kuduz riskli temas sonrası doğru aşı uygulaması yapıldığında önlenebilir bir hastalıktır. Bu nedenle ,kuduz riski olan hayvanlarla sık temas eden kişilere temas öncesi aşılama, kuduz riskli teması olan herkese temas sonrası aşılama uygulanmalıdır. Hayvanlarınızı ve kendinizi kuduzdan korumak için kedi ve köpeklerinize yılda 1 defa kuduz aşışı yaptırılması gerekmektedir. Evcil hayvanlarınızın izlenmesi ve hayvanın huyunda veya hareketlerinde;Korkaklık, sinirlilik ve saldırganlık, Hayvanda şiddetli ısırma isteği, Vücudunda felçler, Yutkunma güçlüğü, salya akması, kasılmalar, gibi değişiklikler görüldüğünde hayvanlardan uzakdurulması ve enkısa sürede İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine haber verilmesi gerekmektedir.
Kuduz Riskli Temasa Maruz kaldığınızda;
Temas bölgesini bol sabunlu su ile yıkayınız ve ivedilikle  en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Doktorunuzun belirlediği takvime uyarak aşılarınızı gününde yaptırınız. Eğer mümkünse temasta bulunulan hayvan aşı takibi süresince gözlem altında tutulmalıdır

Kaynak: (Pınar Gazetesi) - Pınar Gazetesi Editör: Faruk Dumlupınar
Etiketler: 28, Eylül, Dünya, Kuduz, Günü,
Yorumlar
Haber Yazılımı