Haber Detayı
09 Ekim 2019 - Çarşamba 13:04 Bu haber 569 kez okundu
 
Camiler ve Din Görevlileri Haftası Programla Kutlandı
- Haberi
Camiler ve Din Görevlileri Haftası Programla Kutlandı

Camiler ve din görevlileri haftası nedeniyle İlçe Müftülüğü tarafından Gölhisar Mehmet Akif Ersoy Konferans salonunda program düzenlendi. Programa ilçemiz Kaymakamı Mustafa Ünver Böke başta olmak üzere Belediye Başkanı İbrahim Sertbaş, İl Müftüsü Enver Türkmen, daire amirleri, din görevlileri ve vatandaşlar da katıldı.
Program İlçe Müftüsü Fahri Başar’ın açılış konuşması ile başladı. Programda konuşan ilçemiz Kaymakamı Mustafa Ünver Böke;” Öncelikle nazik davetiniz için teşekkür ediyor, Camiler ve Din Görevlileri Haftanızı bir kez daha kutluyorum. İlçe Müftümüzün de belirttiği gibi, bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığınca, toplumsal bir duyarlılık ve hassasiyete vesile olması amacıyla, 2019 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nda, “Cami ve Hayat” konusunun ele alınması kararlaştırılmıştır.
Öteden beri mihrapları imamsız, minberleri hatipsiz, minareleri ezansız bırakmayan din görevlileri, sadece ezan okumak ve namaz kıldırmakla yetinmeyip, toplumda din ve sosyal hizmet gönüllüleri olarak çalışan, çevresindeki insanların derdiyle dertlenen, model alınan kimselerdir. Kadın-erkek, genç-yaşlı, fakir-zengin, amir-memur ayrımı gözetmeksizin toplumun bütün kesimlerine din hizmeti ulaştırma gayret ve heyecanı taşıyan, muhabbet, kardeşlik, birlik ve dirlik aşılayan örnek şahsiyetlerdir.
Din görevlilerimiz, insanları yargılamadan, hor görmeden, ötekileştirmeden, sevgi, saygı, hak-hukuk, hoşgörü ve empati esaslarına dayanan bir din hizmeti anlayışıyla hareket ettikçe, milletimiz daha huzurlu ve daha müreffeh bir seviyeye ulaşacaktır.
Dünyada meydana gelen hızlı değişim ve gelişimlerle bağlantılı olarak ihtiyaç ve beklentiler değişmektedir. Bu yüzden din görevlisi İslam'ın rahmet yüklü evrensel mesajlarını yaşama ve topluma aktarma noktasında kendini sürekli yenilemek durumundadır.
İslam medeniyetinin, diğer bir ifadeyle medeniyetimizin oluşumunu temin eden Camilerimiz ise, İslam toplumunun hayatiyetini devam ettirebilmesi için ihtiyaç duyulan tarihi birikimi ve tecrübeyi yansıtan toplumsal birer bellek, aynı zamanda İslam diyarlarının da tapusu hüviyetindedir.
Dolayısıyla; Cami tarihtir, Cami sanattır, Cami medeniyettir, Cami birliktir, Cami sohbettir, Cami ilimdir, Cami sevgidir, Cami tevekküldür, Cami arınmaktır, Cami sığınmaktır, Cami anlamaktır, Cami kurtuluştur, Cami O’nsuz olamamaktır, kısacası Cami hayattır.
İçinde Rabbimizin adını andığımız, kulluğumuzu, dualarımızı, niyazlarımızı O’na arz ettiğimiz mukaddes yerler olan Camilerimiz, elbette oralarda toplumu aydınlatma görevini yerine getirme vazifesiyle de mücehhezdir.
Bu kutsal görevi lâyıkıyla, her türlü fedakârlık ve gönüllülük esasıyla yerine getiren, ilim ve irfanda örnek olan din görevlisi ve gönüllülerimizin hizmetleri takdire şayandır.
Bu duygu ve düşüncelerle, “Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın, Ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, kutsal mekânlarımızın imar ve ihyasında elinden gelen destek ve katkıyı sağlamış, din hizmetinde bir ömür tüketmiş olan görevlilerimizi ve hayır sahiplerimizi rahmetle anıyor, yaşayanlara sağlık, huzur ve muvaffakiyetler diliyorum. “İfadelerini kullandı.
İlçemiz Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, konuşmalarının ardından din görevlileri ile kısa süreli sohbet etti. Program, günün anısına toplu halde çekilen fotoğraf çekimi ile sona erdi.
Kaynak: (Pınar Gazetesi) - Pınar Gazetesi Editör: Faruk Dumlupınar
Etiketler: Camiler, ve, Din, Görevlileri, Haftası, Programla, Kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı