Haber Detayı
09 Ekim 2019 - Çarşamba 13:07 Bu haber 512 kez okundu
 
Gölhisar Gölü’ne 20 bin sazan ile 2 bin yayın balığı bırakıldı
- Haberi
Gölhisar Gölü’ne 20 bin sazan ile 2 bin yayın balığı bırakıldı

Gölhisar Gölü’nde “Geleceğimiz İçin Kaynaklarımızı Balıklandırıyoruz” Projesi Gerçekleştirildi. Tarım ve Orman Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nün 1981 yılında başlayan "Türkiye İç Sularını Balıklandırma Projesi” kapsamında Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü tarafından üretimi yapılan 20 bin pullu sazan ile 2 bin yayın düzenlenen törenle Gölhisar Gölü’ne bırakıldı. 
Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünce (BSGM) yürütülen "Türkiye İç Sularını Balıklandırma Projesi" kapsamında üretilen 2 bin Avrupa yayın balığı (Silurus glanis) düzenlenen programla Gölhisar Gölü'nün kıyısındaki sazlıklardan suya salındı.
BSGM Kaynak Yönetimi ve Balıkçılık Yapıları Dairesi Başkanı Doç. Dr. Mahir Kanyılmaz, burada yaptığı açıklamada, Türkiye'de yayın balığı ile balıklandırma çalışmasına Gölhisar Gölü'nden başladıklarını ifade etti.
 
Yayın balığının en büyük boya ulaşabilen tatlı su balıklarından biri olduğuna işaret eden Kanyılmaz, yayın balığının boyunun 3 metre, ağırlığının ise 200 kiloya kadar ulaşabildiği bilgisini verdi.
Kanyılmaz, yayın balığının lezzetli olması nedeniyle tercih edildiğini aktararak, Gölhisar Gölü'nün de bu balığın doğal yaşam alanlarından biri olduğuna dikkati çekti. Bugün göle bırakılan yayın balıklarının anaçlarının da yine bu gölden alındığını ifade eden Kanyılmaz, şöyle konuştu:
"Bu gölde tutulan balıklar üretime alındı. Yavruları bugün göle bırakılıyor. Ağırlığı 500 grama kadar yaklaşan 2 bin yayın balığını göle bıraktık. Yayın balığı üretilmesi çok zor bir balık türüdür. Yavrular iki aylık büyüklüğe ulaşıncaya kadar uzmanlık, deneyim ve el becerisi gerektirir. Üretilmesi zor olduğu ve üretim tekniği tecrübe gerektirdiği için bu nedenle yayın balığının yetiştiriciliği gelişmedi. Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsündeki arkadaşlarımızın uzun süreli uğraşları sonucunda bu balıkla ilgili tüm üretim problemleri çözüldü ve kitlesel üretimi başladı. 2000'li yıllarda bin tonun üzerinde avcılık miktarı olan ancak 2017'de 360 tona kadar avcılık üretimi düşen bu değerli balığı kırsal bölgelerde balık avlayan insanımızın kaliteli protein ihtiyacını karşılaması amacıyla üreterek kaynaklarımıza bıraktık."
Yayın balığının yanında birçok türde balık üretim çalışmasının devam ettiğini aktaran Kanyılmaz, proje kapsamında üretilen 20 bin balığın kaynaklara bırakılacağını belirtti. Kanyılmaz, sulara bırakılan balıkların yeterli büyüklüğe ulaşmasıyla ülke ekonomisine 10 milyon lira katma değer sağlayacağını da sözlerine ekledi.
Balıkları salma töreninde konuşan ilçemiz Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, “İçinde yaşadığımız doğa Allah’ın bize verdiği en büyük hediye, en büyük nimettir. Soluduğumuz temiz hava, beslenmemizi sağlayan toprak, deniz ve göllerde yaşayan canlılara ve bitkilere sahip çıkmalı onların varlıklarının dengede kalmasını mutlaka sağlamalıyız. Yaşamımızı sağlıklı bir biçimde devam ettirebilmek ve doğanın dengesini sağlayabilmek için bizler yaşamın her alanında doğal kaynaklarımıza sahip çıkmalıyız. Toplamda 22 bin balığı Gölhisar Gölü’ne bırakıyoruz. 
Burada sadece göle balık salmak ile dengeyi korumamız mümkün değil. Gerek kara gerek deniz avcılığında kaçak ve bilinçsiz avcılığın önüne hep birlikte geçeceğiz. Bu dünya şimdilik bizim, geleceğimize şimdikinden daha güzel daha yaşanabilir bir çevre bırakmak hepimizin asli görevidir” dedi.
Gölhisar Gölü’nde düzenlenen balık salma törenine ilçemiz Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Gölhisar Belediye Başkanı İbrahim Sertbaş, Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Doç. Dr. Mahir Kanyılmaz, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürü Serkan Erkan, İlçe Tarım Müdürü Yusuf Kavçakar, daire amirleri, Ak Parti İlçe Başkanı Mevlüt Erdem katıldı.
Kaynak: (Pınar Gazetesi) - Pınar Gazetesi Editör: Faruk Dumlupınar
Etiketler: Gölhisar, Gölü’ne, 20, bin, sazan, ile, 2, bin, yayın, balığı, bırakıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı