Haber Detayı
18 Mart 2020 - Çarşamba 12:16 Bu haber 138 kez okundu
 
KORONAVİRÜS teyakkuzu
- Haberi
KORONAVİRÜS teyakkuzu

Dünyayı saran koronavirüs küresel sınava dönüştü. Toplumların yeni bir yaşam tarzını zorlayan salgına gözünü kapatan ülkeler çöküşün eşiğine geldi. Erken adım atan başkentler ise daha az zarar görüyor. Hastalık 2 ayda zayıflar açıklamaları gelirken Türkiye’de karantina günleri boyunca devlet önlemlerinin yanında vatandaşlara da duyarlılık bakımından görev düşüyor.
Ürkütücü hızla ilerleyen koronavirüs, birkaç gündür bizde de endişe yarattı. Ancak “SARS kahramanı”, koronavirüs uzmanı Çinli bilim insanı Zhong Nanshan’ın “Salgın Haziran’da biter” sözleri bir nebze rahatlattı.
Sağlık Bakanı Koca da; “Yayılmayı önlersek 2 ayda hayat normale döner” dedi. Koca; “2 ay direnelim. Yazın virüsün etkisi azalıyor. Bilim Kurulumuzun öngörüsü bu yöndedir. Bu hastalık daha çok bir kış enfeksiyonu. Tedbir alırsak, yayılmayı önlersek, büyük olasılıkla 2 ayda hayat normale döner” ifadelerini kullandı.
Önlemler paketi kapsamında turizm sezonu ertelendi. Toplu taşıma araçlarında temizlik yapılmaya başlandı. Okullardaki tüm sosyal etkinlikler iptal edildi.
Koronavirüsün Türkiye’de görülmesinin ardından kolonya tuvalet kağıdı, makarna gibi ürünlere yönelik yoğun talep hassas süreçte istenmeyen görüntülere yol açtı. 
 
Marketlerde raflar boşaltıldı. E-ticaret siteleri üzerinden satış yapan bazı firmaların fahiş fiyatlarına da tepki yağdı. Makarna Üreticileri Başkanı Nihat Uysallı; “Stoklarda sıkıntı yok, kimse paniğe kapılmasın” açıklaması yaptı. 81 ilde fiyat denetimi başladığını duyuran Ticaret Bakanı Pekcan ise; “fiyatları etkilemenin hapse kadar cezası olacak” dedi.
Milletin başı, her doğal afette ve krizde ortaya çıkan stokçu ve fırsatçılarla belada. Bir paket makarnayı, 1 litre kolonyayı 50 TL’ye satan var. Depolarda da maske dezenfektan kalmadı. Vatandaşların paniğe kapılmamaları gerektiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Vatandaşlarımızın aktif rol oynamaları, rehavete ve paniğe kapılmadan yapılan resmi açıklamaları dinlemek ve tavsiyeleri titiz bir şekilde uygulamak suretiyle bu süreci atlatmamız büyük önem arz ediyor. Bu süreci, el birliğiyle ne rehavete ne de paniğe kapılmadan, inşallah birlikte atlatma imkan ve kabiliyetine sahibiz.” dedi.
Kaynak: (Pınar Gazetesi) - Pınar Gazetesi Editör: Faruk Dumlupınar
Etiketler: KORONAVİRÜS, teyakkuzu,
Yorumlar
Haber Yazılımı