Haber Detayı
25 Temmuz 2019 - Perşembe 09:41 Bu haber 636 kez okundu
 
Su Hayattır Hakkında Basın Bilgi Notu
- Haberi
Su Hayattır Hakkında Basın Bilgi Notu

Yaz mevsimi, sıcaklığıyla kendisini htirmeye başladı. Burdur Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dahiliye Uzmanı Dr. Özkan Erdoğan ve Uzm. Dr. Gize Erdoğan yaz aylarında su tüketiminin önemini ve risk gruplarını açıkladı.
Her gün vücuttan idrarla ortalama 1500 ml, ciltten terleme ve buharlaşma yoluyla 400 ml, dışkı ile 200 ml, solunum havasını nemlendirmek için solunum yoluyla ortalama 300 ml su harcanır. Toplamda her gün ortalama 2500 ml su kaybedilir. Yaz aylarında bu miktar yaklaşık 500 ml daha fazladır. Yiyeceklerden aldığımız su ise bu ihtiyacın sadece yüzde 20-30'unu karşılamaya yeter. Sağlıklı bir hayat için mutlaka günde 2-3 litre su içmeliyiz. Su yerine sayılamayacak kafeinli yada şekerli sıvılar bazen sıvı kaybedilmesine yol açarak belki de daha fazla su tüketmemize neden olabilmektedir.
Su; karaciğer ve böbreklerden toksik maddelerin vücuttan atılmasını sağlar, yeterince su içilmezse toksinler vücuttan atılamaz ve idrar miktarı azalıp rengi koyulaşır, susuzluk devam ederse böbrek yetersizliği, minerallerin birikimi ile böbrek taşı oluşumu, toksinlerin karaciğerde birikimi ile de karaciğer hasarı meydana gelir.
Yetersiz su içmek tükürük salgısını azaltır. Bu da hoş olmayan rahatsız edici ağız kokusuna yol açar. Yeterli su içerek salgı yeterli düzeye ulaşır ve hoş olmayan bu durumla başedilebilir.
Yetersiz su tüketimi, sindirim sisteminin daha az çalışmasına ve kabızlığa yol açar. Kabızlık ve hazımsızlığı önlemek, sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlamak için özellikle yaz aylarında mutlaka bol su içilmelidir. Yemek öncesi ve aralarında su içerek kilo kontrolü ve sindirim sistemi sağlığımıza katkı verebiliriz. Su kaybının arttığı yaz aylarında ishal olgularının da arttığı durumlarda su tüketiminin önemi daha da artar.
Hamilelikte vücudun su ihtiyacı artar. Bebeğin anne karnındaki beslenmesinin sağlanması, gelişmesinin ve gebeliğin sağlıklı sürdürülebilmesi bol su içmeyi gerektirir. Sorunsuz bir hamilelik dönemi ve sağlıklı bir bebek için hamilelikte yeterli su alımı çok önemlidir. Emziren annenin de en büyük süt üretim kaynağı sudur.
Çocuk hekiminin gözetiminde ek gıda alımına başlayan bebeklerin, koşup oynadıkça yüzümüzün tebessüm ettiği çocuklarımızın kaybettiği sıvıyı yerine koymak için en iyi yol yeterli su içmekten geçer.
Spor yaparken daha sağlıklı olmak için dengeli beslenme, düzenli bir uyku ve yeterince su içmeye dikkat etmek gerekir. Vücuttaki kas kitlesi arttıkça su ihtiyacı da artar. Spor yapmadan önce ve sonra içilen su, kas kasılmaları ve kramplarla başa çıkmada oldukça etkilidir. 
Beyin ve sinir sistemimiz de diğer organlarımız gibi sağlıklı çalışmak için suya ihtiyaç duyar. Uzamış susuzlukta unutkanlık, dikkat eksikliği, uyku hali, algıda ve hareketlerde azalma, sinirlilik ortaya çıkabilir. Zihinsel faaliyetlerimiz için özellikle yaz aylarında bol su şart hale gelir.
Çok su kaybettiğimiz yaz aylarında cildimiz hemen ilk etkilenen ve sonuçlarını çok net hissedeceğimiz sonuçlara yol açar. Susuzlukla terleme azalır, cildimizin gözenekleri fonksiyon kaybına uğrar ve esnekliği kaybolur. Dış ortama karşı bedenimizin bariyer olma özelliğini yitirerek vücut direncimizin azalmasına neden olabilir.
Su kaybının arttığı yaz aylarında, yetersiz su içmek; kan hacminin azalmasına ve  tansiyon düşmesiyle ve kalp ve beyin gibi organların dolaşımının bozulmasına yol açarak sağlık sorunlarına yol açabilir. Su ve tuz dengesinin,  özellikle kalp-damar hastalığı olanlar hatta kalp hastalığı riski taşıyanlar su kaybının arttığı yaz aylarında önemi daha da ön plana çıkar.
İleri yaşta da böbrekler başta olmak üzere kapasitelerinin belli bir kısmını kaybeden organlarımızın sağlığının korunması için su tüketimin önemi büyüktür. İhtiyarlamadan yaşlanmak için primer sağlık hizmetlerinden yararlanmak kadar; dünyaya hayat veren 'su'  tüketimi 'hayat' tır.
Kaynak: (Pınar Gazetesi) - Pınar Gazetesi Editör: Faruk Dumlupınar
Etiketler: Su, Hayattır, Hakkında, Basın, Bilgi, Notu,
Yorumlar
Haber Yazılımı