Haber Detayı
24 Kasım 2021 - Çarşamba 15:07 Bu haber 92 kez okundu
 
Sürücüler Dikkat! 1 Aralık’ta başlıyor
- Haberi
Sürücüler Dikkat! 1 Aralık’ta başlıyor

Gerek zorlayıcı hava koşulları olsun, gerek sürekli şehir dışı seyahatleri yapanlar olsun, her ne olursa olsun kaza yapmanın önüne geçmek için belki de alabileceğimiz ya da almamız gereken en önemli önlem kış lastikleri. Bu amaç doğrultusunda uygulanan zorunlu kış lastiği uygulamasının 1 Aralık itibari ile başlıyor. Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar adına kış lastiği takma zorunluluğu, artık alışılageldiği gibi, gibi bu yıl da 1 Aralık'ta başlayacak. Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihlerinde zorunlu olarak kış lastiği kullanmak zorunda diyebiliriz. Öyle ki, bu kurala uymayan araçların sürücülerine 835 TL ceza kesilecek.
Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu bulunmuyor. Ancak bu demek değil ki kış lastiği kullanılmasın. Hem can hem de mal güvenliği açısından tüm araçlarda kış lastiği kullanılması büyük önem teşkil ediyor. Hem kendimizi hem de karşımızdakini düşünmek adına en iyi şekilde önlememizi almalı, araçlarımızı da bu önlemler dahilinde en güvenli şekilde kullanmalıyız.
Son olarak, Kamyon, çekici, tanker, otobüs gibi büyük araçların tahrikli dingilleri (araçlarda şafta bağlı olup çekiş gücü sağlayan dingil) üzerindeki tüm lastikleri ile kamyonet, minibüs ve ticari otomobillerin araca monteli tüm lastiklerinin yanı sıra seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması gereklidir. Kurala uymayan araçların sürücülerine 835 TL ceza kesilecek.
Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan araçların kış lastiği kullanma zorunluluğu bulunurken, uzmanlar belirtilen tarihler arasında araç sahiplerinin lastik dişleri 1,6 mm altında olan lastiklerini değiştirmesi ve lastik yanaklarında kış lastiği logolu kış tipi lastiklerin kullanılması gerektiğini belirtiyorlar.
Kaynak: (Pınar Gazetesi) - Pınar Gazetesi Editör: Faruk Dumlupınar
Etiketler: Sürücüler, Dikkat!, 1, Aralık’ta, başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı