Haber Detayı
15 Eylül 2021 - Çarşamba 13:05 Bu haber 178 kez okundu
 
Üniversiteler açılıyor, kiralar cep yakıyor
- Haberi
Üniversiteler açılıyor, kiralar cep yakıyor

Pandemi nedeniyle uzun süredir kapalı olan okulların, açılması ve özellikle üniversitelerde yüz yüze eğitimin 27 Eylül 2021 tarihinde başlıyor olması tüm Türkiye’de olduğu gibi ilçemizde de hareketliliğe neden oldu. Özellikle emlak sektörü bu hareketlilikten oldukça memnun görünüyor. Gölhisar’da eğitim görecek olan öğrencilerinde yurt, ev ve apart bulma arayışları da başladı.
Pandemi döneminde eğitim öğretimin uzaktan olması ve bazı özel yurt, pansiyon, apart vb. barınma alanlarının kapanması nedeniyle öğrencilerin seçeneğinde daralmalar oldu.
Edinilen bilgilere göre ilçemizde kiralık ev, apart fiyatları 2’ye katlamış durumda. Pandemi öncesinde 750-1000 TL olan apart fiyatı 1200-1300 TL’den kiracılara sunuluyor. Öğrenciler ise bu şartlarda öğrenimlerine devam etmenin yollarını bulmaya çalışırken KYK burslarının artmasını istiyor.
Mülk sahipleri; “Ev ve apart sahipleri yatırım yapmak için, kira getirisine güvenerek veya kredi çekerek mülk sahibi oldu. 
Pandemi nedeniyle okulların kapanmasıyla mülklerine kiracı bulamayan ev sahiplerinin evleri boş kaldığı için kiraların yükseldiği vatandaşlar arasında konuşulmakta. Öğrenci velileri ise;  “Çocuk okutmak zaten zor. Sadece ev, apart kirası ile bitmiyor, bunun ulaşımı, yemesi, içmesi gibi bir çok gideri daha var. Gölhisar’a gelen öğrencilerin çoğunun gelir durumları öyle çok da iyi değil. Evi bir şekilde öğrenci tutuyor tutmasına ama okullar yine kapanırsa diye korkarak sözleşme yapılıyor. Öğrenciler, pandemi döneminin bitmemesinden ve koronavirüs vakalarının yüksek olmasından dolayı insanlar tek başına kalmak istiyorlar. Tek kalmak istedikleri için yurtların yerine evleri tercih ediyorlar. Ama kiraların yüksek olmasından dolayı mecbur kaldıkları için yurtları tercih edenler de var. Yurtlar kalabalık ortamlar olduğu için korkuyorlar ama korkmalarına rağmen mecbur oldukları için yurtlara  da gidiyorlar. Öğrenci yurtlarda da yer kalmazsa  mecbur ev tutmak zorunda kalıyor. Ev sahipleri de bu konuda taviz vermedikleri için öğrencinin şu an ki durumu çok zor. Pandemi döneminde de olmamızdan dolayı durumu olan ev tutuyor durumu olmayan yurtları tercih ediyor. Durumu orta düzeyde olan da yine yurtta kalmayı tercih ediyor”dediler.
Kaynak: (Pınar Gazetesi) - Pınar Gazetesi Editör: Faruk Dumlupınar
Etiketler: Üniversiteler, açılıyor,, kiralar, cep, yakıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı