Haber Detayı
19 Ekim 2017 - Perşembe 09:15 Bu haber 1339 kez okundu
 
Zeynep - Mehmet Özcan Anaokulu’nun açılış töreni Vali Yılmaz eşliğinde yapıldı
- Haberi
Zeynep - Mehmet Özcan Anaokulu’nun açılış töreni Vali Yılmaz eşliğinde yapıldı

Vali Şerif Yılmaz, Gölhisar’a bağlı Yusufça Mahallesine Hayırsever Mehmet Özcan tarafından yaptırılan Zeynep – Mehmet Özcan Anaokulu’nun açılış törenine katıldı.İlçemiz Gölhisar’daki program kapsamında Vali Yılmaz, ilk olarak Yusufça muhtarlığı tarafından geleneksel olarak düzenlenen aşure etkinliğine katıldı. Aşure etkinliğinin ardından Vali Yılmaz, Eğitime 100 destek kapsamında yapılan Zeynep - Mehmet Özcan Anaokulu’nun açılış törenine geçti. Düzenlenen törene Vali Yılmaz’ın yanı sıra Gölhisar Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer Bağcı, Gölhisar Belediye Başkanı Ramazan Canural, Genel Sekreter Servet Olpak, daire müdürleri, Hayırsever Mehmet Özcan ve ailesi, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Hayırsever Mehmet Özcan ve Vali Şerif Yılmaz konuşma yaptılar. Konuşmaların ardından Vali Yılmaz tarafından Hayırsever Mehmet Özcan ve Zeynep Özcan’a plaket takdiminde bulunuldu. Plaket takdimin ardından Vali Yılmaz, hayırsever Mehmet Özcan, ailesi ve protokol üyeleri tarafından Anaokulunun açılışı yapıldı. Özcan ailesi ve protokolle birlikte okulu gezen Vali Yılmaz, minik öğrencilerle sohbet ederek, yeni okullarından memnun olup olmadıklarını sordu. Vali Yılmaz, okulu gezerken idarecilerden okulla ilgili bilgi aldı.
  Vali Yılmaz açılış öncesi yaptığı konuşmasının başında, geçen hafta Valiler Toplantısı vesilesiyle Perşembe günü Sayın Cumhurbaşkanımızla beraberdik, Çarşamba günü de Sayın Başbakanımızla beraberdik, sizlere hem Cumhurbaşkanımızın hem Başbakanımızın bize ilettikleri selamı ulaştırarak üzerimizdeki borcu ifa etmek istiyorum diyen Vali Yılmaz, Burdurda yaşayan tüm hemşerilerimize bu vesileyle ayrı ayrı Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın selamlarını iletti.
  Vali Yılmaz konuşmasının devamında; Yine bugün bir hayır vesilesi ile bir ardayız, mayıs ayı içerisinde il milli eğitim müdürümüz bir hayırseverimizin Yusufça’da  yine bugün bir hayır vesilesi ile bir aradayız, mayıs ayı içerisinde il milli eğitim müdürümüz bir hayırseverimizin Yusufça’da anaokulu yaptırmak istediğini bana ilettiğinde çok kısa süre içerisinde hayırsever Mehmet Özcan’la valilikte protokol imzaladık. Biraz önce hayırseverimiz kendisi de ifade emişti, protokol töreninde Mehmet amca 2017-2018 eğitim öğretim dönemine yetiştirme söz vermişti. Sözünü gerçekleştirdi. Oyun parkı sözü yoktu protokolde de yer almıyordu, ancak onu da yaptırdı kendisine ayrıca çocuklarımız adına  teşekkür ediyorum.
  Hayırseverimizin yaptırdığı bu yeni iki derslikli anaokulunda 35 tane çocuğumuz eğitim öğretim görecek. Bu şunun için önemli biz burdur olarak eğitimde marka kent olarak Türkiye’de başarı sıralamasına giren illerden bir tanesiyiz. Eğitim Öğretim yılı açılışında da söylemiştim, merkezi hükümetimiz tarafından bütçenin 20‘si eğitime ayrılıyor ki o sayede bugün Burdur’da eğitim öğretim alt yapısının büyük bir kısmı tamamlanmış. Bugün itibariyle de 30 adet yatırım devam etmekte bunlar içinde ayrılan para 166 milyon TL’dir. Bunlardan 6 tanesi 2. döneme açılacak. Son yıllarda yapılan bu yatırımlarla beraber Başbakanımızın bize verdiği talimat şudur 3 yıl içerisinde Türkiye’de ikili eğitim kalmayacak tekli eğitime geçilecek. Çocukların sabah dersleri başlayıp öğleden sonra dersleri bitecek. Öğrencilerimiz gün ışığında okullarına gidip gelecekler. Burdur’da hamdolsun bunu gerçekleştirdik. Burdur’da sadece şuan iki okulda ikili eğitim var birisi güçlendirme birisi de yıkılıp yenisi yapılan okullardan bunlarda tamamlandığın da ikili eğitim tamamen bitmiş olacak.
  Biz bu durumu biraz önce de söyledim hem merkezi hükümet tarafından, hem il özel idaresi tarafından, hemde en önemlisi eğitime 100 destek kapsamında hayırsever vatandaşlarımız tarafından, Burdur’da eğitime gönül veren insanların bu hayırları yapmaları sahiplenmeleri vesilesiyle bu sayıyı yakaladık. Bu birliktelikler, hem gönül birlikteliği, hem maddi birliktelikler bizleri daha da cesaretlendiriyor.  Eğitim çağında olan çocuklarımızın en iyi şekilde eğitilmesi içinde gece gündüz demeden elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Tüm bunları öğretmen ve idareci arkadaşlarımızla gerçekleştirmeye çalışıyoruz, tüm öğretmen arkadaşlarıma ve tüm eğitim camiasına huzurlarınızda teşekkür ediyorum.
  Atatürk’ün öğretmenler için söylediği bir sözü var “Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” diyor, işte bugün Burdur da ilk ona giriyorsak ilk beşe giriyorsak, belli bir başarıyı yakaladıysak, öğretmen arkadaşlarımızın özverili çalışmaları ve velilerimizin çocuklarımızla ilgilenmeleri ve bize destek olan hayırseverlerimizin katkısı ile bu başarılar yakalandı. Bu birliktelik inşallah devam eder. Biraz önce de söyledim derslik başına düşen öğrenci sayısında Türkiye ortalamasının altındayız ve en iyi durumda olan illerden bir tanesiyiz. Şuan derslik başına düşen öğrenci ortalaması Ülke genelinde 24 iken, Burdur olarak biz anaokullarında 20, ortaokullarda 18, ilkokullarda 17, liselerde 20’yiz.
  Geçtiğimiz hafta Ankara’da düzenlenen Valiler buluşmasında bizlere hitap eden Milli Eğitim Bakanımız şunu ifade etti. 15 yıl önce ülke genelinde derslik başına düşen öğrenci sayısı 36 iken bugün 24’lere düşürüldü. Bunun daha da aşağıya düşürülmesi ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Hem merkezi hükümetimiz, hem özel idare, hem de hayırseverlerimizle birlikte bu rakamı daha da aşağılara çekerek arzuladığımız rakamlara ulaştırmaya çalışacağız.
 Bu rakamların ilimiz açısından bu kadar iyi olmasının nedenlerinden biri de hayırseverlerimizin yaptırdığı okullardır. Bugün yine burada önemli bir hayrın açılışını hep beraber yapacağız. Yusufça’da eğitimini ilkokulda bitirmiş sonrasında tahsil hayatını devam ettirememiş bir Büyüğümüzün bu eksikliğini htiği vefa borcu olarak ödemeyi düşündüğü eğitim yatırımının bugün açacağız. Bu hayırların çok önemli olduğunu değerlendiriyorum, çok zenginler olabilir hepimiz biliriz bazı insanların eli cebine gitmez akrep var derler. Bazı insanlar vardır bölgemizin şivesiyle alma ağacının dibinde büyümüş derler ama vermeyi bilmiyor derler. Ama önemli olan kazandığımızın, kazancımızın bize getirisinden çok bize ne zaman işe yarayacağıdır. Parayı çok kazanabilirsiniz eğer hayırlı bir işte harcayamazsanız onun vebali size yeter. Çok az kazanırsınız çok fazla hayır yaparsınız çok para kazanandan fazla mutlu olursunuz. Hem burda hem öbür dünyada. Bu hayırlar sadece okulla değil, sağlık olur, su olur, yol olur aklınıza ne geliyorsa biz ölümlü kişiler olarak bizim yanımızda götüreceğimiz amellerimiz var, iyiliklerimiz var, birde geriye bıraktığımız hayırlı evlat ve sadaka cariyelerimiz var. Bazı büyüklerimiz parayı kazanıyor çocukları o parayı hayır hasenatlara harcamasına engel oluyor. Bana ziyarete geldiklerinde Mehmet amca oğlu Başaranla birlikte geldi. Demek ki hem hayır var, hem de hayırlı evlat var. Helal kazandığın parayı harama harcaman mümkün değildir. Haramdan kazanılanda helale harcanmaz, Ben Mehmet amcamıza bol bereketli kazançlar diliyorum.
  Okul öncesi okullaşma ile ilgilide malumunuz hayırseverimizin yaptırdığı açılışını yapacağımız bu okulda Anaokulu. Okul öncesi okullaşmada Burdur olarak Türkiye’de ilk beşteyiz. Okullaşma oranı açısından bu rakam Burdur'un eğitime verdiği önemi gösteriyor. Bizler anaokuluna çocuklarımızın gönderilmesi ile ilgili talepleri bazı yerlerde karşılayamıyoruz. Taşımalı olan okullarımız var. Köylerimizden bazı velilerimiz bana geldiler ilkokula giden çocuklarımızı taşımalı kapsamında gönderiyoruz ancak anaokuluna gönderemiyoruz dediler. Gerçekten bu Burdur için bizleri sevindirecek geleceğe güvenle bakılabilecek bir olgu.
  Daha önce görev yaptığım illerin bir tanesinde büyüğümüz memleketinden başka bir yerde 12  - 13 yaşlarında ilkokul tahsiline başlayıp üniversiteyi bitirmiş. Yıllar sonra memleketine bir yurt yapar mısınız diye kendisine teklif yapılınca yaparım demiş ben o ile vali olarak çalışmaya başladığımda yurt yapılmıştı, 200 kişilik kız yurdu. Benim gittiğimde açık çalışıyordu. Bir gün bu hayırsever büyüğümüzün ziyaretine gittim bana söylediği şuydu, benim hiç çocuğum olmamıştı Allah bana 200 tane kız evlat verdi dedi. Onun için bu evlatlarımızı gördükten sonra yanına birde okul yapacağım dedi. Diğer bir ildeki dükkanını satarak yurdun yanına birde Anadolu Lisesi yaptı. Vererek mutlu olmayı bu hayırseverimiz de gördüm, çünkü verdiğiniz zaman çok daha fazlasını Cenab-ı Hak size verecektir. Ben inanıyorum sizlere de fazlasını verecektir. Tekrar okulun yapılmasında emeği geçen hayırseverimiz Mehmet amcaya biraz önce konuşmasında ayrı bir kadirşinaslık gösterdi. Kendisi de ifade etti. Okulun hem yapım aşamasında hem de bugün bu törenin hazırlanmasında katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Hayırlı olmasını diliyorum, buradan yetişen çocuklarımızın Türkiye’nin en iyi hizmetlerini, en iyi görevlerini ifa etmelerin diliyorum diyerek konuşmasını tamamladı.
Kaynak: (Pınar Gazetesi) - Pınar Gazetesi Editör: Faruk Dumlupınar
Etiketler: Zeynep, -, Mehmet, Özcan, Anaokulu’nun, açılış, töreni, Vali, Yılmaz, eşliğinde, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı