Yazı Detayı
24 Haziran 2020 - Çarşamba 12:53 Bu yazı 71 kez okundu
 
Bir Başka Açıdan: SURİYELİLER...
Dr. Ramazan Canural
 
 
Son yıllarda ülkemizin önemli bir gerçeği..
Suriyeliler…
  Siyasi, sosyal, ekonomik, etnik ve başka nedenlerle haklarında konuşan çok.
Kimisi bunların Türkiye'de bedava  yaşadıklarını ve ülkenin  başına bela olduklarını söylüyor; kimisi  Ülkemize sığınan  bu insanların korkak ve pısırık oldukları için kendi vatanlarını bile savunmaktan aciz olduklarına  vurgu yapıyor, 5 milyona yakın mültecinin şimdiye kadar 40 milyar dolarımızı buharlaştırdığından bahisle,  hükümetin kendi fakirlerimize bakamaz ve onlara iş bulamazken bir de bunları  başımıza musallat   ettiğinden dem vuruyor.
İşin sadece siyasetini  yapanların  amacının   ise  iktidarı yıpratmaya dönük  olduğundan  kuşku yok. 
Biz bu yazıda Suriyeliler konusunun çeşitli boyutlardan derin bir  analizini yapmayacağız.  Konuya sadece güncel  pratik ve kısmen ekonomik bir  bakış açısı getirmek istiyoruz. 
        Bu işi birkaç başlıkta  ele alalım: 
1-Bu insanlar yerinde yurdunda kendi hallerinde  yaşarken kendilerini acımasız bir  savaşın içinde bulmuşlar. Kendi hükümet güçleri tepelerine bomba yağdırmaya başlamış. Bunlar  Türkiye'ye kaçmayıp da iç savaşa taraf olup savaşsalardı da mevcut ölenlere bir 5 milyon daha ilave  olsaydı  daha mı iyi olurdu? Hangi amaç uğruna  Beşşar Esad güçleriyle  çatışmaya gireceklerdi? 
2- Resmî kaynaklardan edindiğim bilgilere göre "bunlara maaş bağlanıyor " gibi haberlerin  aslı astarı yok.  Ama bunların Türkiye'de yaşamaları için harcanan para son 7 yılda toplamda  40 milyar doları bulmuş durumda. Bunun sadece 8 ini AB karşılamış. Bu para Suriyelilerin  barınma, altyapı, sağlık, eğitim, güvenlik vb. gibi  hizmetlerinde kullanılıyor. 
3-Halen 10 dönümlük  serada Kesme Gül, Patlıcan ve Domates;   ayrıca kardeşlerimle beraber 22 dönümlük  açık tarlada ceviz ve 16 dönümlük  alanda  Lavanta üretimi yaptığımız ilçemizde de Suriyeliler yaşıyor. Seracılık faaliyetlerinin yoğun olduğu ilçemizde gördüğüm yalın gerçek şudur: Bu ilçede Suriyeliler olmasa ilçedeki seracılık ve üretim faaliyetleri büyük bir darbe yer ve sadece yerli halkın gayretleriyle bu iş yürüyemezdi.  Çünkü benim insanım çoğu kere rahat, konforlu iş ister ve genelde de ücret çıtasını yüksek tutar. Bu arada şunu da belirteyim  ben Suriyeli işçi çalıştırmıyorum.  Çalıştırmıyorum ama Suriyeliler olmasa bu ilçede  yeteri kadar çalışacak işçi bulunamazdı,  bulunsa bile  işçi ücretleri şimdikinden  en az 50 yüksek olurdu. Tabii bunu  da sera sahipleri ödeyemezdi.  Sonuçta üretim azalır ve belki de sebze fiyatları artardı. 
         Tabii Suriyelilerin  sadece tarım sektöründe değil hemen her alanda çalışıp kendi çaplarında üretime katkı sağladıkları bilinen bir gerçek.
       4- Bir de Suriyelilerin gizlice ve çaktırmadan TC vatandaşlığına geçirildiği dedikoduları var. Evet bir  vatandaşlık olayı var. Ama edindiğim resmî bilgilere göre  sadece  doktor, mühendis, işletmeci vb. gibi çok kalifiye olanların vatandaşlığa alınması söz konusu. Bunların sayısı da  son derece az. Sıradan insanların vatandaşlığa alınması hem imkânsız hem de yasalara aykırı.
        5- Türk Milletinin,  Suriyelilerden aşırı  şikayetçi olduğu  tezi de çok su götürür. Eğer öyle olsaydı  bu insanların yoğun olarak yaşadığı Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis vb. illerde mülteci sorununun baş müsebbibi olarak görülen iktidar partisi kesinlikle seçim kazanamaz ve Belediye Başkanlığı elde edemezdi. 
       6- Suriyeli konusu daha çooook uzun elbette. Yazmakla bitmez ve bir köşe yazısına da sığmaz.  Ama bu konuyla ilgili şehir efsanelerinin çoğu da birer  tevatürden ibaret.  
Hoşça kalın.
 
Etiketler: Bir, Başka, Açıdan:, SURİYELİLER...,
Yorumlar
Haber Yazılımı