Yazı Detayı
14 Ekim 2020 - Çarşamba 15:42 Bu yazı 75 kez okundu
 
Türk Lirası Dolar Karşısında...
Dr. Ramazan Canural
 
 
Türk  parası  dolar karşısında  erimeye  devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Dolar/TL kuru 7.94  e ulaşarak TL de  rekor düşüş  yaşanmış.  
Pandemi nedeniyle dünyadaki ekonomik dengeler zaten allak bullak…
Ne yapalım, düzelir yahu! Dünya nüfusunun sekizde biri yoksulluk sınırı olan günlük 15 TL ile geçiniyor!
Biraz da şükür lâzım…
Değil mi?
Bu tatsız haberden  sonra  şimdi  biraz da iyi şeylerden bahsedelim: 
DAĞLIK KARABAĞ
Dağlık Karabağ…
29 yıldan beri Ermenistan'ın işgali altındaki Azerbaycan toprağı… 
91 yılında Ermenistan burayı kolayca işgal etmişti.    
Rusya, ABD ve  dünyanın o zamanki  egemen güçleri işgale göz yumdu.  Türkiye ise  zaten kendi dertleriyle baş başaydı.
  Her zaman olduğu gibi arkası kuvvetli olan,  sahipsiz  olanı ezmişti.  Nüfus, askeri güç ve toprak büyüklüğü olarak Azerbaycan'ın bir hayli gerisinde olmasına rağmen  ne yazık ki  Ermenistan  baskın çıkmıştı.  
O yıllarda Özal Cumhurbaşkanı, Demirel Başbakandı.  Ama bizim de durumumuz pek parlak değildi.  Üstelik Başbakanlık koltuğunda oturan Demirel, büyük devletlerin etki alanından çıkmayı göze alamıyordu.  Ayrıca dönemin Azerbaycan Cumhurbaşkanı olan  Ebulfez  Elçibey'le de yıldızları barışmıyordu.    
Devran döndü, devir değişti ve 2020 Eylül ayına gelindiğinde, neyine sıkıldıysa Ermenistan, Azerbaycan topraklarına yeniden saldırdı.  Hani halk arasında "kaşındı, denir ya,  işte öyle bir şey…
Ama bu defa durum çok farklıydı. Artık ordusunu modernize etmiş güçlü bir Azerbaycan vardı. Ağabey ülke Türkiye'nin desteği bu sefer tamdı. 
Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Dışişleri Bakanı, Milli Savunma Bakanı ve Milletimizin ezici çoğunluğu Azerbaycan'ın yanındaydı. 
Çok şükür  bu sefer Azerbaycan Ordusu Dağlık Karabağ'da önemli bölgeleri geri aldı. İnşallah hak ve adalet yerini bulur.
DİNDAŞLIK MI, 
SOYDAŞLIK MI?
Arap ülkeleri ve İran,  Ermenistan'a destek veriyor ve  Azerbaycan'ın karşısında yer alıyormuş. Öte yandan Gagavuzya (Hıristiyan Türkler'in ülkesi) Cumhurbaşkanı Bayan İrina Vlah'ın  "Ermenistan'ın değil Azerbaycan'ın yanındayız" şeklinde açıklamalarının olduğu da sosyal medyada yer aldı. 
Ehhh, normaldir. Çağımızda dindaş olmanın fazla bir esprisi kalmadı.  Soydaşlık daha önemli görünüyor. Zaten Vlah İrina'nın  Türkiye Cumhuriyetiyle çok iyi diyaloglarının olduğu ve Türkiye'nin, Gagavuz  Cumhuriyetine, TİKA aracılığıyla önemli desteklerinin olduğu biliniyor.
      SIRBİSTAN TÜRKİYE'DEN  İHA ALACAKMIŞ… 
Sırbistan  Savunma Sanayinde kullanılmak üzere Türkiye'den İHA satın almak istiyormuş. Ukrayna  ise daha önce aldığı Türk  İHA'larından  memnunmuş.
2023 de inşallah yerli arabayı da ihraç etmeye başlayacağız. O yıl Karadeniz doğalgazımız da yanacak.  
Bunlar önemli gelişmeler. ..
    MARAŞ AÇILDI…
46 yıldan beri "hayalet şehir" görünümünde ve kapalı olan Kıbrıs'taki Maraş bölgesi  insanların gezip görmesine  açılmış. 
10 milyar dolar harcanabilirse pey der pey turizme de açılabilecekmiş. 
Çok şükür, 86 yıldan beri ibadete  kapalı olan Ayasofya'da açıldı, 46 yıldır  kapalı olan Maraş da… 
Bunları başarmak için ciddi bir irade ve cesur bir yaklaşım gerekiyordu ve bu da hamdolsun artık Türkiye Cumhuriyetinde var.
Hoşça kalın…
 
Etiketler: Türk, Lirası, , Dolar, Karşısında...,
Yorumlar
Haber Yazılımı