Haber Detayı
09 Ekim 2019 - Çarşamba 13:09 Bu haber 862 kez okundu
 
Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın
- Haberi
Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın

İlçemizde "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” Eylemi Gerçekleştirildi. İçişleri Bakanlığının talimatlarıyla, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacı ile “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 81 ilde eş zamanlı olarak etkinlik yapıldı. Bu anlayışı İlçemizde benimsetebilmek adına geçtiğimiz Çarşamba günü 14.00-14.30 saatleri arasında eylem tekrarlandı.
Yapılan yasal düzenleme ile “Yaya Öncelikli Trafik" anlayışı yasal bir zemine oturtuldu. Düzenleme ile artık araç sürücüleri, trafik polisi veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken "yavaşlamak", buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa "ilk geçiş hakkını vermesi" zorunlu hale geldi. Bu amaçla Bakanlığımızca "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla 2019 yılı "Yaya Öncelikli Trafik" yılı ilan edildi. Bu kapsamda İlçemizde “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla eylem gerçekleştirildi.
Bu bağlamda, ilçemiz Kaymakamı Mustafa Ünver Böke’nin de bizzat katılımıyla, yaya geçitlerinin sürücüler tarafından fark edilmesi, yaya geçitlerinde yayaların geçiş üstünlüğünün vurgulanması ve vatandaşların yaya geçitlerini kullanmasının teşvik edilmesi amacıyla düzenlenen “Öncelik Hayatın,  Öncelik Yayanın” eylemi, İlçemiz Cumhuriyet caddesinde Kaymakamlık binası önünde  bulunan  yaya   geçidinde uygulandı. Burada araçlar durdurularak sürücülere bilgilendirme  ve  broşür  dağıtımı yapıldı. Yaya geçidini kullanacak vatandaşlar ve sürücüler bilgilendirilerek farkındalık oluşturulması sağlandı.
İlçemiz Kaymakamı Mustafa  Ünver  Böke,   farkındalık oluşturmak amacıyla idari amirler, öğrenciler ve Gölhisar halkı ile birlikte güvenli yaya geçidinden geçti. Burada bir konuşma yapan Kaymakam  Mustafa  Ünver Böke" Yapılan bu düzenleme ile 2019 yılı 'Öncelik  Hayatın, Öncelik Yayanın' sloganı ile yaya öncelikli trafik yılı olarak ilan edildi. Bu  çerçeve  içerisinde  Emniyet ve  Jandarma teşkilatımız çeşitli bilinçlendirme faaliyetleri yürütecek. Trafik güvenliği bütün toplumu ilgilendiren en önemli konulardan biridir. Herkes trafik kurallarına uyma  alışkanlığını kendi güvenliği için istemeli ve buna inanmalıdır. Trafik kurallarına uymak her  insanın hem kendisine, hem de bütün topluma karşı sorumluluğudur." dedi.
Kaynak: (Pınar Gazetesi) - Pınar Gazetesi Editör: Faruk Dumlupınar
Etiketler: Öncelik, Hayatın,, Öncelik, Yayanın,
Yorumlar
Haber Yazılımı